UDRUŽENJE ZA SRČANU SLABOST SRBIJE
Udruženje za srčanu slabost Srbije (USSS) je osnovano 2011. godine. Aktivnosti Udruženja od 2012. godine su: organizacija Evropskih dana srčane slabosti u Srbiji, Samita Nacionalnih udruženja za srčanu slabost, Nacionalnog registra za srčanu slabost, Nacionalnog registra za peripartalnu kardiomiopatiju, Nacionalnog registra za plućnu hipertenziju i nacionalnog Udruženja mladih kardiologa koji se bave srčanom slabošću. Pozivamo Vas da postanete član Udruženja i da zajedno pomognemo bolesnicima sa srčanom slabošću.
EVROPSKO UDRUŽENJE ZA SRČANU INSUFICIJENCIJU
Evropsko Udruženje za srčanu insuficijenciju (HFA ESC) je osnovano 2004. godine kao jedna od Asocijacija ESC. Misija HFA je unapređenje dužine i kvaliteta života ljudi u Evropi kroz bolju prevenciju, dijagnozu i lečenje srčane slabosti, uključujući i uspostavljanje mreže posvećene lečenju, edukaciji i istraživanju. HFA organizuje godišnje kongrese, istraživačke sastanke, edukacione, trening programe i radionice. Takođe, ovo Udruženje sastavlja konsenzus dokumente i ESC vodiče kliničke prakse, i organizuje Evropske i nacionalne registre srčane slabosti. HFA promoviše istraživanje i uspostavlja evropske mreže za istraživanje i lečenje srčane slabosti. Ovo Udruženje radi preko svojih Komiteta i studijskih grupa, i time unapređuje svest o postojanju srčane slabosti u Evropi i pomaže primenu ESC vodiča kliničke prakse za dijagnostiku i lečenje srčane slabosti. HFA, takođe, objavljuje naučni časopis, The European Journal of Heart Failure sa impakt faktorom 6.52. Za dodatne informacije, posetite link.
GODIŠNJI KONGRESI EVROPSKOG UDRUŽENJA ZA SRČANU SLABOST
Godišnji Kongres Evropskog Udruženja za srčanu slabost, je jedinstven forum gde kardiolozi, specijalisti interne medicine, lekari opšte prakse, bazični naučnici, epidemiolozi i medicinske sestre, imaju mogućnost da se upoznaju, razmene iskustva, ideje i informacije. HFA Kongres je vrhunski međunarodni događaj posvećen svim aspektima srčane slabosti, od prevencije, dijagnoze do prognoze i lečenja. Zahvaljujući međunarodnim predavačima, u prvi plan se stavlja edukacija i saradnja. Ove godine, HFA ESC kongres "HEART FAILURE 2016", će se održati u Firenci, Italija, 21-24. maja 2016. godine. U isto vreme održaće se i Treći Svetski kongres o akutnoj srčanoj insuficijenciji. Saznajte vise putem linka.
SAMIT NACIONALNIH UDRUŽENJA ZA SRČANU SLABOST
Samiti Evropskog udruženja za srčanu slabost se organizuju sa ciljem da se poboljša saradnju ovog Udruženja i Nacionalnih udruženja za srčanu slabost. Uz to, cilj Samita je i da pojača regionalnu saradnju između Nacionalnih udruženja, unapredi lečenje srčane slabosti i poboljša strategije njene prevencije. Samit je osmišljen kao skup predsednika ili predstavnika Nacionalnih udruženja i Evropskog udruženja. Ove godine Samit će biti održan u Rimu, u oktobru mesecu.
EUROBSERVATIONAL ISTRAŽIVAČKI PROGRAM
Upitnici i registri su osnovni načini procene kardiovaskularne epidemiologije kao i dijagnostike i lečenja. Zbog toga je Evropsko udruženja kardiologa 2009. započelo istraživački program - EURObservational Research program. Ono omogućava puno učešće Nacionalnih udruženja i odgovarajućih organizacija unutar ESC. Kad je u pitanju srčana slabost, ovaj program čine Evropski registar za srčanu slabost, Evropski registar za peripartalnu kardiomiopatiju i Evropski registar za kardiomiopatije i miokarditis. Saznajte više putem linka.
Dugoročni registar bolesnika sa srčanom slaboću je baza podataka koja se bavi dijagnozom i lečenjem srčane insuficijencije. Cilj ovog registra je bolje razumevanje prirode oboljenja, prevalence i terapijskih strategija. Ovaj registar je deo EURObservational istraživačkog programa u koji je uključena mreža centara koji se bave srčanom insuficijencijom. Registar se trenutno nalazi u fazi praćenja bolesnika.
GLOBALNI PROGRAM UNAPREĐIVANJA ZNANJA O SRČANOJ INSUFICIJENCIJI
Kako je srčana insuficijencija sindrom koji se može uspešno prevenirati, neophodno
je unapređivanje znanja o ovom problemu na globalnom nivou. Ovo se najbolje postiže internacionalnim konsenzus dokumentima, namenjenim ne samo lekarima, već i političarima i zdravstvenim zvaničnicima. Ovakav dokument mora da bude prihvaćen na nacionalnom, Evropskom i svetskom nivou i da bude sinteza stručne ekspertize i stvarnih mogućnosti svake zemlje. Osnovu ovakvog dokumenta čini Bela knjiga o srčanoj slabosti, koja u kojoj su predstavljene osnove ovog problema na svetskom nivou, kao i načini rešavanja. Bela knjiga je prezentovana evropskim i svetskim kardiolozima i prihvaćena je kao osnov za dalju aktivnost u 42 Evropska udruženja za srčanu slabosti, uključujući i Udruženje za srčanu slabost Srbije.
MLADI KARDIOLOZI KOJI SE BAVE SRČANOM INSUFICIJENCIJOM
Glavni zadatak Nacionalnih Udruženja za srčanu insuficijenciju je da identifikuju mlade kardiologe (mlađe od 40 godina), koji se interesuju za srčanu slabost. Kod ovih lekara treba stimulisati saznanje iz oblasti srčane slabosti na nacionalnom i internacionalnom nivou. Bilo bi poželjno obezbediti njihovo aktivno učešće na godišnjim Kogresima HFA ESC. Korisno je da se mladi kardiolozi, koji žele da se bave srčanom insuficijencijom međusobno poznaju, a u skladu sa stepenom edukacije, treba planirati dalje usavršavanje. Oni treba da učestvuju u izvođenju kliničkih studija iz oblasti srčane slabosti u svojom ustanovama ili na nacionalnom nivou kako bi što pre postali kompetentni u ovoj oblasti.